Matej Patka

M. Patka: Za Dedinou

Fotografická výstava: 19.01. - 13.02.2020

Najbližšie:

Pozri program na budúci mesiac.

Výstava "Za dedinou" zachytáva živelnú dušu a krásu ľudí žijúcich v osadách navýchode Slovenska. Kolekcia fotografií vznikla v roku 2018 počas turné punkovejkapely Rozpor a bubnového samba bandu Batucada Bomba v štyroch rôznychosadách, ktorými sú Nižný Tvarožec, Moldava nad Bodvou, ChminiansjkeJakubovany a Lenartov.

Séria koncertov “Radikálne ľudské turné” sa stala aj laureátom ocenenia RomaSpirit 2019 v kategórii čin roka vďaka tomu, že, poukázala na chudobu v najnižších sociálnych vrstvách a s tým súvisiace predsudky, rasizmus a nacionalizmus. Biedne podmienky pre život sa pretkávajú pohostinnosťou a dobrou náladou. Ženy vidíme handrou čistiť podlahu, starať sa o deti, klebetiť na priedomku. Mladí muži postávajú a čosi si šepkajú. Chichúňajú sa. Nachádzame tu aj skúšobňu kde sa razom ocitáme na koncerte domácich s našimi. Všetko je plné emócií. Bubnovačky naprieč osadami pomedzi domy strhnú aj tých najväčších “drsňákov”.

Autor Matej Patka sa venuje dokumentárnej fotografii, no v jeho tvorbe nájdete aj motív prírody a mesta. Hoci fotografiu neštudoval, má za sebou úspechy v tlači, internetových denníkoch a tiež niekoľko výstav. Fotoaparát je jeho dennodenným spoločníkom takže ho možno aj dnes stretnete ako niekde ostrí…