divadlo Gasparego
M. V. Mayenburg

Mučeník

13. ročník festivalu [fjúžn]

Hrajú: Ľubomír Raši, Stanislav Štofčík, Mario Kermiet, Jún Kuráň, Ľudmila Klinková, Helena Hajková, Barbora Bohušová.

Najbližšie:

Pozri program na budúci mesiac.

Čo by sa stalo, keby západoeurópsky kresťan hlásla svoju vieru tak naliehavo a radikálne, ako rada podobných uvedomelých skúpencov islámu? Páchal by atentáty a obetoval sa v mene viery? Tieto aktuálne otázky si kladieme pre čítaní novej hry Mayenburga – Mučeník, kde hlavným hrdinom je pubertálny Benjamín, ktorý odmeita chodiť na hodiny plávania a pri biológií navliekať kondómy na mrkvu.

Matka si praje počuť, že ide o drogy, iný dôvod podivného chovania jej jediného syna nepripadá v úvahu. Učiteľ telocviku v tom vidí tvrdohlavosť adolescenta, učiteľ náboženstva ho chce naverbovať pre svoju farnosť a riaditeľ školy dáva všetko za vyinu učiteľskému zboru. Z Benjaminových protestov a biblických citácií však cítiť strach. Mučedník – Benjamín si nachádza vinníka a označuje ním učiteľku biológie, ktorá je židovského pôvodu. Náhly zvrat v hre prispieva k skutočnej aktuálnosti a naliehavosti. Hra o náboženskom fanatizme, extrémizme a povrchnosti dnešnej spoločnosti je napísaná vtipným jazykom pretkaná biblickými citáciami.

Autor hry – Marius V. Mayenburg Renomovaný súčasný nemecký autor a prekladateľ. Je držiteľom mnohých významných literárnych i divadelných ocenení. Jeho hry sa pravideľne uvádzajú v Nemecku i v zahraničí. Od roku 2000 pôsobí v hamburgskom divadle Schauspielhaus.

Hrajú: Ľubomír Raši, Stanislav Štofčík, Mario Kermiet,
Jún Kuráň, Ľudmila Klinková, Helena Hajková,
Barbora Bohušová.

Réžia: Ján Mikuš, Ján Kuráň

Dramaturgia: Jana M. Hanzelová

Scéna: Ján Mikuš

Kostými: Gabriela Paschová

Produkcia: Diera do sveta

Slovenská premiéra: 19.3.2016