Mladé Vyšehrádske divadlo pozná svoju víťazku!
Do súťaže Mladé vyšehradské divadlo: Priestor slobody sa prihlásilo 14 textov, z ktorých 10 spĺňalo podmienky súťaže. Zo všetkých súťažných textov žiaden po formálnej stránke výrazne neprevyšoval nad ostatnými.
Porota ako víťaza vybrala text Letné svetlo o pol šiestej, ktorý napísala Katarína Varechová.
“Autorka vytvorila pomerne rozsiahlu hru, ktorá zachytáva rôzne obdobia života impresionistického maliara Jozefa Teodora Moussona. Jej hlavným prínosom je zoznámenie sa so zaujímavou umeleckou osobnosťou a reáliami prvej polovice dvadsiateho storočia na území Slovenska. V dobe, keď sa nevenuje dostatočná pozornosť umeniu a kultúre celkovo, je dobré, ak si aj týmto spôsobom pripomenieme ľudí, ktorí sú tvorcami umeleckého odkazu a patria do nášho kultúrneho dedičstva.
Text má jasne premyslené rozdelenie priestoru na dve časti. V prvej sa odohrávajú situácie vo väzení, zachytávajúce súčasnosť maliara a jeho manželky, druhá časť slúži na retrospektívne spomienky z minulosti oboch manželov. Autorka strieda poetické časti prehovorov Moussona s bežnými vyjadreniami manželov, do ktorých zasahujú nárečím charakterizované vedľajšie postavy. Jednotlivé výstupy a ich zmeny na seba organicky nadväzujú, plynú k pointe, nesnažia sa vyčerpávajúco informovať o faktoch zo života maliara. Retrospektíva ale nakoniec textu viac škodí ako pomáha. Neprináša totiž žiadne prekvapenia ani zvraty. Výsledkom je teda konverzačné dielo s absentujúcim dramatickým potenciálom.”
Srdečne Vás všetkých pozývame na inscenovanie čítanie víťazného textu, ktoré sa uskutoční 21. apríla o 19.00 v TICHO a spol.. Vstup voľný!
Projekt je financovaný vládami Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska z prostriedkov Medzinárodného vyšehradského fondu. Poslaním MVF je propagovať nápady na udržateľnú regionálnu spoluprácu v strednej Európe.
Národný inštitút Ossolińských a Múzeum Pána Tadeáša spolu s partnerskými inštitúciami Stranou, z.s. (Česká republika) a TICHO a spol. (Slovenská republika) Vás pozývajú zúčastniť sa súťaže o debut v dramatickej tvorbe, ktorej hlavné heslo je „Priestor slobody”.
Projekt „Mladé vyšehradské divadlo: Priestor slobody“, realizovaný v Múzeu Pána Tadeáša, pozostáva z troch otvorených súťaží pre debutujúcich dramatikov, do ktorých sa odoslaním prihlášky môžu prihlásiť poľskí, českí a slovenskí umelci. Porotcovia v každej krajine vyberú jedného víťaza. Tri najlepšie texty (poľský, český a slovenský) budú prezentované formou inscenovaných čítaní, nahraté a preložené do dvoch ostatných jazykov a angličtiny, následne budú zverejnené na webovej stránke, kde si ich bude môcť pozrieť široká
verejnosť. Čítania budú sprevádzané rozhovormi s umelcami.
Na jeseň 2023 sa vo Vroclave uskutoční finále súťaže, kde bude naživo prečítaná poľská dráma a pustené nahrávky čítania víťazných textov z Česka a zo Slovenska.
Cena v súťaži, okrem sprístupnenia textu vo forme inscenovaného čítania, ktorý bude nahraný a preložený do zvyšných jazykov, je 1000 EUR. Víťaz bude zároveň pozvaný do finále súťaže, ktoré sa uskutoční na jeseň 2023.
Víťazov súťaže v jednotlivých krajinách vyberie špeciálna porota pozostávajúca z významných predstaviteľov dramatickej tvorby danej krajiny. V slovenskej edícii súťaže prijali pozvanie do poroty Peter Galdík, Renata Jurčová a Matej Moško. V poľskej verzii súťaže budú posielané práce posudzovať Weronika Murek, Artur Pałyga a Marzena Sadocha a v českej verzii Lenka Kuhar Daňhelová, Josef Mlejnek a Lucie Trmíková.
Prihlášky do súťaže je možné posielať od 1. októbra 2022 do 28. februára 2023.
Podmienky súťaže:
Pravidlá súťaže pre debutujúcich dramatikov Priestor slobody
Viac informácií a podrobné pravidlá súťaže nájdete na stránke organizátora, Múzeum Pána Tadeáša, a na stránkach slovenskej partnerskej inštitúcie TICHO a spol.
Projekt je financovaný vládami Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska z prostriedkov Medzinárodného vyšehradského fondu. Poslaním MVF je propagovať nápady na udržateľnú regionálnu spoluprácu v strednej Európe.
Peter Galdík
Absolvoval štúdium na Divadelnej fakulte Vysokej školy múzických umení v Bratislave v odbore divadelná dramaturgia. Počas štúdia absolvoval stáž na Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza vo Varšave. Od roku 2017 pracuje ako interný dramaturg v Bratislavskom bábkovomdivadle. V 2016 spoluzaložil divadelnú platformu Uhol_92, pod ktorej hlavičkou režíroval inscenácie Hranice_92 (spolu s Alžbetou Vrzgulou, (2017), Romulus V. (2019), Objekt Ty (2020). Vo svojej režijnej tvorbe sa orientuje na adaptáciu dramatických textov, ktorými analyzuje defektnosť životných koncepcií človeka 21. storočia. Spolupracuje tiež na ďalších divadelných a tanečných projektoch, venuje sa rovnako prekladu z poľštiny. Od septembra 2021 pôsobí ako doktorand na AU BB, kde sa venuje výskumu súčasnej poľskej drámy.
Renáta Jurčová
Vyštudovala Vysokú školu múzických umení v Bratislave, odbor dramaturgia. Je režisérka, herečka a dramaturgička v občianskom združení Tri bodky na ceste. Pracuje ako odborná pracovníčka pre umelecký prednes v Národnom osvetovom centre v Bratislave. Pôsobí ako lektorka workshopov zameraných na recitáciu, pohyb či divadlo po celom Slovensku ale i v zahraničí. Vydala básnickú prvotinu Na ceste za. Na svojom konte má ale aj rôzne články pre časopis Javisko,metodiku pre umelecký prednes, či herecký pohyb ale aj knihu Na ceste k prednesu.
Matej Moško
Matej Moško písal ako divadelný kritik medzi rokmi 2010 až 2020 o slovenskom profesionálnom divadle. Vedecky sa však venoval skôr historickému šermu a larpovým hrám. Má za sebou štúdium na VŠMU aj v Portugalsku a doktorát na Ústave divadelnej a filmovej vedy SAV. V roku 2012 s generačne a názorovo spriaznenými divadelnými kritikmi spoluzakladal kultúrny spolok MLOKi. V súčasnosti sa venuje prevažne neprofesionálnemu divadlu ako odborný hodnotiteľ na postupových súťažiach a ako programový riaditeľ festivalu Scénická žatva. Neživí sa iba divadelnou kritikou, ale aj televíznymi scenármi a klubovými zábavnými programami ako Turban Quiz či Bratislavský Kaviár. Sporadicky uvádza aj larpové hry. Dramaturgoval niekoľko divadelných inscenácií. V roku debutoval inscenáciou svojej vlastnej divadelnej hry Improvizácia na hrušky, ktorú v Štúdiu 12 uviedla režisérka Zuzana Galková v rámci projektu Mliečne zuby.
Partneri
English:
The Ossoliński National Institute and the Pan Tadeusz Museum together with partner institutions Stranou (Czech Republic) and TICHO a spol. (Slovakia) invite debuting playwrights to take part in a competition under the theme “The Space of Freedom”. “Young Visegrad Theatre: the Space of Freedom” project at the Pan Tadeusz Museum consists of three open calls for debuting playwrights, which will allow us to gather submissions from Polish, Czech and Slovak artists. The jury in each country will select one winner. Three winning texts (Polish, Czech and Slovak) will be presented as text-in-hand readings, recorded and translated to the other two languages (plus English), then published on the website to be watched by the audience. The readings will be accompanied by discussions with the artists. In autumn 2023, the final of the competition will take place in Wrocław, with a live reading of the Polish text and recordings of readings of the winning texts from the Czech Republic and Slovakia. In addition to the staging of the text in the form of a text-in-hand reading, there is a cash prize of one thousand Euro. Moreover, the winning Polish drama will be published in Notatnik Teatralny magazine and the author will receive an additional honorarium for printing and publication. The winner will also be invited to the final taking place in autumn 2023. The best text from each country will be selected by a special jury composed of prominent representatives of each country’s playwriting community. The Polish jurors will be Weronika Murek, Artur Pałyga and Marzena Sadocha. The Czech section of the competition will be judged by Lenka Kuhar Daňhelová, Josef Mlejnek and Lucie Trmíková, and the Slovak section by Peter Galdík, Renata Jurčová and Matej Moško. Entries can be submitted from 1 October 2022 to 28 February 2023. More information and detailed terms and conditions of the competition can be found on the website of the Pan Tadeusz Museum. The project is co-financed by the Czech, Hungarian, Polish and Slovakian governments under the International Visegrad Fund Grants. The fund’s mission is to promote ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.